Лечение с билков мед

person Posted By: Import Manager list In: Мед и здраве On: comment Comment: 0 favorite Hit: 714

Медът бива два вида и се разделя спрямо растителният му произход полифлорен (от различни растения) и монофлорен (от един вид растение). Пчелният мед има едно много сериозно свойство да приема лечебните вещества на растенията, от които е получен. Трябва да отбележим, че основната съставна част на пчелния мед са въглехидратите. Основно качество на въглехидратите е факта , че те по бързо се изгарят от организма , това спомага олекотяването на дейноста на отделителната система. В пчелният мед има също така и малки количестрва белтъчини. Те имат голямо значение за организма на децата. Останалите микроелементите в меда са: калций, натрий, фосфор, желязо, хлор, сяра, йод, манган, силиций, алуминий, телур, кобалт и др.

Съдържа и количества от витамините В1, В2, В3, В5, В6, Е, С и каротин, влияят на обмяната на веществата. Наличието на етеричните и смолисти вещества в пчелния мед имат леко възбуждащо действие върху кръвоносната и нервната система. Те действат тонизиращо на организма. Установено е и наличие на флавоноиди, които имат влияние върху пропускливостта на капилярите и тяхната чупливост. Проникнали в кръвта, захарите от пчелния мед са основен енергетичен материал за мускулите, сърцето и нервната система, което обосновава факта ,че при спадане на нивото на кръвната захар се намалява както умствената, така и физическата работоспособност.

До тук разгледахме обстойно структората на пчелният мед и благоприятното влияние върху различните системи и органи в нашето тяло. Прилага се основно вътрешно, като е лекартсво за горните дихателни пътища, ако при употреба се задържи в устата. Използва се за лекуване и на различни възпаления на стомашно червният тракт. Медът, поставен върху външна рана, води до прилив на кръв и лимфа. Той предизвиква отделянето на специфичен секрет, който почиства раневата повърхност. Пчелният мед има и антибактериялноо действие. По-горе споменатите флавоноиди от своя страна засилват регенеративните способности на клетките. Епителизиращото и антибиотичното действие на меда се използват и за лечение на възпалителни заболявания на устната кухина та дори и във влагалището.

Има още много приложения в медицината, както за подобряването на физичното така и за подобряване на психическото състояние на човек.

За третирането на отворена, дълбока рана са необходими много силни, и скъпи медикаменти, с които заздравяването й отнема средно около 1 месец. Благодарение на меда раната заздравява за 3 дена.

При пневмония - В чайник с 200 мл завряла вода се слагат по 1 чаена лъжичка лайка и мед. Докато сместа ври трябва да вдишвате парите в продължение на 10 минути. И носът ви ще се отпуши.

Мехлем от мед и морска сол облекчава болките в колената - Приготвя се мехлем от 1 супена лъжица мед, 1 суп. лъжица морска сол – счукана и пресята, и 1 жълтък от прясно сурово яйце.Обърква се много добре.С този мехлем вечер се мажат петите и се превързват за през нощта.

Пчелен мед и коприва при гастрит и язва - Сместват се равни количества сусамов тахан и пчелен мед. Сутрин на гладен стомах се изяжда по 1 с. л. от сместа. Лечението трае 1 месец.

Глицерин и мед при мигрена - С 2% разтвор на глицерин се маже темето и челото. Добре е да се намазват и китките на ръцете. Лицето се пръска със студена вода или се поставят торбички лед върху главата.

Експериментално е доказано, че вътрешното приемане на мед води до нормализиране на чревната перисталтика и отстраняване на запека. Сутрин на гладно се приемат 1-2 с. л. мед и се изпива чаша топла вода. Така се осигуряват профилактика и лечебен ефект при хроничен запек, а успоредно с това се осигурява и профилактика срещу рак на дебелото черво.

Открай време пчелният мед се използва за козметични цели. Неговите омекотяващи свойства са истински балсам за уморената кожа. Антиоксидантите придават на кожата на лицето свеж вид и премахват следите от стреса.

При суха кожа може да си направите маска от 1 ч.л. течен мед, 1 ч.л. зехтин и един жълтък. Разбъркайте добре, нанесете маската на лицето, оставете да постои 10-15 минути и измийте с хладка вода.

При възпалителни гинекологични заболявания, смесете равни части олио и мед, след кратко кипване се охлажда и се използват за напояване на тампони.

Коментар

Няма коментари в тази тема

Оставете вашия коментар

Неделя Понеделник Вторник Сряда Четвъртък Петък Събота January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Или Reset password